I umění potřebuje andělská křídla

Umění povznáší a dává nám křídla a sny. A o snech a křídlech toho v RE/MAX Anděl vědí opravdu hodně, vždyť tu pomáhají lidem sny plnit a realitní andělé jim pomáhají hledat ten nejlepší domov. „I umění občas potřebuje pomocná křídla, která mu umožní trochu víc zazářit v prostoru,“ říká majitel společnosti RE/MAX Anděl Jaroslav Nedvěd, který se rozhodl podpořit na umělecké cestě mladého nadějného tvůrce Jozefa Gašpierika. Zaujal ho malbami, které se nesou převážně v duchu kubismu, moderního street-artu i dynamického surrealismu.

Nepotkali se u Kolína, ale v hotelu Jalta, kde se protly jejich pracovní cesty. Tehdy ještě Jozef Gašpierik netvořil, umění se začal na profesní úrovni věnovat až o několik let později. Nadání pro umění v něm ale třímalo od malička a do jak pestré krásy se rozrostlo, můžete vidět detailně na jeho webu https://jozefgaspierik.com. Svou šíří i hloubkou oslovilo také Jaroslava Nedvěda, který se rozhodl mladému umělci s některými projekty finančně pomoci. A tak se mohou milovníci kubistického umění (a nejen jeho) těšit na výstavu, která odstartuje 16. října 2019 v pražské galerii ŠČigol v Husinecké ulici a potrvá až do 6. listopadu.

Ten, který nemá rád krajinky

Jak vznikají obrazy a co stojí za každým tahem štětce? „Prostě se dívám kolem sebe a vnímám tvary, které mne inspirují pro malbu, ať už je to příroda nebo lidé,“ říká mladý umělec. Nečekejte ale krajinky, Jozef Gašpierik pracuje hlavně s tvary, které jsou středobodem jeho umělecké tvorby. Ty pak mezi sebou vzájemně kombinuje a propůjčuje jim život na plátně společně s širokou paletou barev. Kromě malby se věnuje také fotografii, tady je mu pestrou inspirací rovněž rodina a malá dcera. Jejich společný domov je zároveň ateliérem, kde Jozef tvoří svá umělecká díla a kde se mu daří naplňovat harmonii, kde je prostor pro rodinu i pro práci. Celý jeho dům je prakticky úchvatnou galerií jeho děl.

Jeho tvorba totiž nekončí malbou obrazu, ale se svými klienty vždy hledá ten nejlepší způsob, jak díla zasadit do prostředí. A tak, jak je jeho domov malou galerií, vytváří galerie svým klientům.  „Kombinovat bytový prostor s obrazy tak, aby bylo vše čisté a jedno podtrhlo jedinečnost druhého, to mě moc baví,“ říká Jozef Gašpierik. Má rád kontrastní změny a proměny a často tak přivede své konzervativnější klienty k úžasu. Tomu pozitivnímu samozřejmě. V jeho obrazech se totiž zračí emoce, kterých si možná na první pohled nevšimnete. Ten druhý pohled, v kombinaci se zasazením do interiéru, ale rozehraje celou škálu pocitů. A jedinečnost je pak dokonalá.

Kdy je člověk opravdu bohatý?

Umělecká tvorba, seberealizace i naplnění životných snů má velký podíl na tom, jak je se sebou Jozef Gašpierik spokojen.  Život umělce dokáže být maximálně naplňující, ač je pro Jozefa zatím stále hlavně koníčkem. Věnuje mu svůj volný čas, zatímco profesně pracuje ve společnosti, jež poskytuje služby ostrahy. I ta je mu mnohdy inspirací.

Koncept výstavy, která proběhne v Praze, je založen na slovní hříčce. „Výstava se jmenuje IMRICH, v anglickém znění je to I´M´RICH,“ přibližuje jinotaj výstavy malíř a dodává: „Být šťastným a spokojeným člověkem je totiž přesně to, co dělá člověka skutečně bohatým.“

Přijďte se na jeho myšlenkový svět napojit do galerie ŠČigol.